

Tantárgyi követelmény
Tréning terv - beadandó dolgozat
Tréner: Esetünkben a tréning terv készítője.
Téma: A tréning témájának a célhoz kell kapcsolódnia, érthetővé téve, hogy miről szól maga a tréning. Amennyiben több témát is érint úgy ez egyes blokkokra lebontva is meg kell határozni.
Célcsoport jellemzői: Néhány mondatos jellemzés: kor, létszám, nemi arányok, előképzettség, homogén/heterogén, homogenizáló tényezők, ismertségük ideje stb.
Időpont(ok) és indoklása: Néhány mondatos jellemzés: konkrét nap(ok) megadása indoklással, óraszám (lehetőség szerint min. 10 óra tréningidő + egyéb idő) szükségessége és indoklása.
Helyszín(ek) és indoklása: Néhány mondatos jellemzés: konkrét helyszín, kiválasztásának indoka, helyiségek leírása, berendezés leírása, egyéb programok lehetősége stb.
Célok: Felsorolva min. 3 célkitűzés, amire a tréning szolgál. A tréningterv eddigi része kb. 1 oldal terjedelmű.
Tréning vázlat (óravázlatok mintájára)
A tréningvázlat min. 10 órás tréning esetén általában min. 4-5 oldal. Tartalmazza a tréningfeladatokon túl az egyéb tevékenységeket is (pl. szünet, ebéd, séta, városnézés, esti buli stb., de ezeknél csak az időpontot és a tevékenységet, mint feladatot kell megadni, a célokat, módszereket, eszközöket nem szükséges.)
Időpont: pontos percekre beosztás, pl. 2007. március 23. 13.00-13.10
Feladat: a feladat konkrét megnevezése pontos oldalszám szerinti hivatkozással pl. Személyészlelési változatok (Rudas, 2004:258), a feladat leírása ilyenkor szükségtelen;
ha egy talált feladatot saját ötlettel átalakít, akkor az előzőben alkalmazott megnevezés és hivatkozás után: „Saját átalakítás: ………….”, ahol pontosan leírja, hogy milyen módon alakította át a feladatot, vagy mi a változás a feladathoz képest;
ha teljesen saját ötlete a feladat, akkor adjon nevet a feladatnak, utána írja oda, hogy „(saját ötlet alapján)”, majd írja le a játék lényegét érthető módon.
A feladatok tartalmazzanak célmeghatározást, bemelegítő, hangulatalapozó részeket, szükség esetén (egymást kevéssé ismerő csoporttagok esetén) ismerkedési részeket, nonverbális és verbális kommunikációt fejlesztő feladatokat, a tréning témájához illeszkedő ún. tematikus feldatokat (ezeken legyen a hangsúly időben is), valamint zárófeladato(ka)t.
Célja: A feladat célját kell beazonosítani néhány szóban, pl. ismerkedési feladat, hangulatfokozó feladat, mozgásos feladat, nonverbális kommunikáció fejlesztése, empátia fejlesztése, meggyőzés képességének fejlesztése, csoportzárás stb.
Módszere: A módszer megnevezése, speciális módszerek esetén leírása. Pl. egyéni feladat, páros feladat, kiscsoportos feladat, plenáris feladat stb. Speciális módszer esetén a leírás pl. „A csoporttagok felállnak körben szorosan egymás mellé, és jelre becsukott szemmel elkezdenek sétálni, ki egymásra figyelve, ki mással nem törődve.”
Eszközök: a feladathoz szükséges összes tárgyi eszköz végiggondolása és leírása. Pl. 10 db A4-es lap, olló, 2 db toll.
Samantha Jonson
ANDRAGÓGIA & TRÉNING
